Mowa o kulturze pracy. Wartości, reprezentowane przez organizację i relacje między wszystkimi pracownikami mają wielki wpływ na nasze przyszłe szczęście i sukces.
No tak, ale jak możemy poznać kulturę pracy firmy, dla której nigdy wcześniej nie pracowaliśmy?
Pytajmy nowych kolegów między innymi o to, czym ich firma różni się od innych?
Najlepiej, aby odpowiedź przypominała opowiadanie. Poprośmy o przytoczenie jakichś prawdziwych historii z życia firmy. Już samo to, że ktoś nie jest chętny, aby rozmawiać o firmie, w której sam pracuje, może być dla nas sygnałem alarmowym.
1) Szef to też człowiek?
Mowa o osobie, która z jednej strony jest autorytetem, a z drugiej zachowuje się jak pozostali. Jako jeden z nas. To szef, który też popełnia błędy, przyznaje się do nich, żartuje, troszczy się o swój zespół i nie cierpi na manię wielkości.
2) Czy każda osoba może awansować?
Wszyscy uwielbiamy te opowieści, w których zwykły pracownik, dzięki swojej pracy został dyrektorem wielkiej firmy. Historię typu od pucybuta do milionera. Kultura pracy, w której każdy ma szanse na podwyżkę i awans to najlepsza z możliwych kultur w życiu zawodowym.
3) Czy będę zwolniony?
W jaki sposób zachowują się menadżerowie, kiedy dochodzi do krytycznych sytuacji? Czy uciekają się szybko do zwolnień? A jeśli już dojdzie o zwolnienia to, czy zwolnieni dostają odprawę? To bardzo ważne pytania, na które warto znać odpowiedzi już na samym początku.
4) Jak nasz szef reaguje na błędy?
W wielu organizacjach, za błędy płaci się wysoką cenę. W najgorszym przypadku jest to zwolnienie. Jednak nie we wszystkich. Niektórzy szefowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wszyscy popełniamy błędy ale ważne jest to, czy na tych błędach potrafimy się uczyć.
Słynne powiedzenie mówi przecież, że nie popełnia błędów, tylko ten, kto nic nie robi.
Co łączy wszystkie te pytania?
Po pierwsze sprawiedliwość, po drugie bezpieczeństwo, a po trzecie kontrola.
Wszystkie te trzy wartości decydują o powodzeniu każdej organizacji.